Medene dogodivščine: Aktivnosti mlajše skupine čebelarskega krožka na matični šoli OŠ Stična

S 1. septembrom 2023 se je na matični šoli OŠ Stična oblikovala mlajša skupina čebelarskega krožka. Izvajali so raznolike dejavnosti, ki so povezane s čebelarstvom. Skupina, sestavljena iz 12 učenk in učencev od 3. do 5. razreda, je raziskovala, ustvarjala in se učila o čebelah ter njihovem pomembnem vplivu za naravo in človeštvo.

Na matični šoli OŠ Stična se je s 1. septembrom 2023 poleg starejše skupine čebelarskega krožka, v katero so vključeni učenci od 6. do 9. razreda, oblikovala tudi mlajša skupina čebelarskega krožka, v katero so vključeni učenci od 3. do 5. razreda, pod mentorstvom učiteljice Anite Mikljič ter čebelarke ga. Petre Peunik Okorn. Čebelarski krožek deluje pod okriljem Čebelarskega društva Stična tako na matični šoli OŠ Stična kot tudi na PŠ Višnja Gora ter PŠ Temenica.

Na čebelarskem krožku mlajše skupine so se učenci ukvarjali z različnimi aktivnostmi. Seznanili so se z osnovnimi značilnostmi čebel in njihovim pomembnim vplivom na okolje. Spoznavali so, kako so čebele skozi zgodovino prebivale in kako se je njihovo bivališče spreminjalo. Raziskovali so pomen in motive panjskih končnic ter jih tudi sami poslikali.

Poslikava panjskih končnic učencev mlajše skupine čebelarskega krožka OŠ Stična.

Raziskovali so, kako čebele ustvarjajo dragocene čebelje pridelke: med, cvetni prah, vosek, propolis, matični mleček in čebelji strup. Izvedeli so, kako čebelje družine prezimijo in kako se pripravijo na hladne mesece. Zbijali in žičili so satnike za učni čebelnjak, ki je postavljen za našo šolo.

Spoznavali so, kako nastane med, katere vrste medu poznamo, njegove značilnosti in njegovo vlogo v prehrani. Okušali so različne vrste medu, si izdelali medeni napitek in ga poizkusili.

 

Učili so se o vsaki fazi razvoja čebel, od jajčeca do odrasle čebele. Učenci so spoznavali, kako čebele proizvedejo vosek in kako ga uporabljajo, izdelali so sveče iz satnic iz čebeljega voska. Ob koncu leta so skupaj s starejšo skupino krožkarjev izdelovali medene hišice. To je bila priložnost za kreativnost in ročno delo.

Obiskovali so učni čebelnjak, ki je postavljen za matično šolo OŠ Stična in omogoča praktično učenje, spodbuja odgovorno ravnanje do čebel in neposredno opazovanje čebel v njihovem naravnem okolju. Za čebelje družine v učnem čebelnjaku vestno skrbi gospod Anton Kastelic, predsednik Čebelarskega društva Stična.

V torek, 2. aprila 2024, so se krožkarji skupaj z mentoricama odpravili na Muljavo na Jurčičevo domačijo, kjer jih je prijazno pozdravila gospa Simona Zorc Ramovš, vodja Jurčičeve domačije. Gospa Simona je učence pogostila s piškoti in sokom. Nato so učenci skupaj z mentoricama ter gospodom Antonom Kastelicem na gredico ob rojstni hiši Josipa Jurčiča posadili medovite rastline, ki jih je priskrbelo Čebelarsko društvo Stična. Ogledali so si tudi čudovit Čebelnjak zgodb, ki krasi Jurčičevo domačijo, ter poslušali zanimive zgodbe, povezane z motivi na panjskih končnicah.

 

Pripravljali so se na 4. Čebelarsko ulico, ki je potekala v soboto, 13. aprila 2024, v Ivančni Gorici, kjer so se predstavili v naslednjih dejavnostih: predstavitev panja ter življenja v njem, kviz z vsebino o poznavanju čebel in čebelje družine, sajenje medovitih rastlin, izdelovanje semenskih bomb ter s točko na nastopu.

 

V petek, 19. aprila 2024, so učenci čebelarskih krožkov matične šole OŠ Stična in PŠ Višnja Gora v spremstvu mentorjev obiskali lokalno Čebelarstvo Cilenšek na Viru pri Stični. Družina Cilenšek je za učence in mentorje krožkov pripravila pogostitev ter ogled apiterapevtskega čebelnjaka. Učenci so spoznali, kako deluje ekološko čebelarstvo in bili deležni predstavitve izdelkov iz medu, propolisa, voska …

 

V ponedeljek, 20. maja, je mlajša skupina čebelarskega krožka sodelovala na prireditvi, ki se je odvijala v počastitev Svetovnega dneva čebel pri učnem čebelnjaku za matično šolo.

 

V začetku junija so učenci z gospodom Antonom Kastelicem, predsednikom Čebelarskega društva Stična, pregledali čebelje družine v učnem čebelnjaku ter opazovali, kako skrbeti za čebelje družine in ohranjati njihovo zdravje.

Mlajša skupina čebelarskega krožka je z zaključnim dejanjem, prikazom ter skupinskim točenjem medu v jedilnici šole, uspešno zaključila svoje delovanje v šolskem letu 2023/24. Učenci so pridobili veliko dragocenih izkušenj in znanja o čebelah ter njihovem pomenu za naravo in človeka.

 

Zapisala učiteljica Anita Mikljič, OŠ Stična